Główne zasady wspierające leczenie otyłości

GŁÓWNE ZASADY WSPIERAJĄCE LECZENIE NADWAGI I OTYŁOŚCI:

 1. Najważniejsze jest mieć świadomość, że aby skutecznie wyleczyć otyłość, konieczna jest trwała zmiana stylu życia, czyli zastosowanie takiego modelu żywienia, który będzie realizowany już na zawsze. Należy zacząć więc od wprowadzenia i utrwalenia prawidłowych nawyków żywieniowych.
 2. Rozpoczynając leczenie nadwagi i otyłości nie ograniczamy drastycznie podaży energii – dzienny deficyt kaloryczny powinien wynosić od 500 do 800 kcal, w zależności od indywidualnego zapotrzebowania organizmu. W ustaleniu tego zapotrzebowania pomoże Ci dietetyk.
 3. Skuteczne leczenie zapewnia utratę masy ciała na poziomie od 0,5 do 1,0 kg tygodniowo.
 4. Plan żywieniowy powinien składać się z 4-5 posiłków dziennie, spożywanych o stałych porach. Jadłospis należy zbilansować tak, aby pokrywał zapotrzebowanie na składniki odżywcze.
 5. Należy dbać o nawodnienie, odpowiednia ilość płynów, przede wszystkim wody mineralnej.
 6. Zaleca się ograniczenie spożycie soli i cukru.
 7. Ważne są proporcje między makroskładnikami, czyli odpowiednia ilość białka, węglowodanów i tłuszczu, uwzględniająca takie czynniki jak: wiek, płeć skład ciała oraz aktywność fizyczna
 8. Odpowiednia ilość błonnika w diecie, którą gwarantuje podaż warzyw i owoców oraz produktów zbożowych pełnoziarnistych (razowe pieczywo i makarony, kasze, brązowy ryż). Nie tylko zapewnia on sytość, ale też poprawia przemianę materii. 
 9. Istotna jest odpowiednia technika przyrządzania potraw, która nie zwiększa kaloryczności posiłków. Najlepiej zatem gotować, piec i grillować.
 10. W diecie unikamy produktów wysokoprzetworzonych.
 11. Należy uważać na kaloryczne przekąski, również na orzechy oraz suszone owoce, które w małej objętości mają bardzo dużą ilość kalorii.
 12. Wprowadzone zasady żywieniowe powinny być z powodzeniem realizowane zarówno w domu, jak i poza nim.

Leave a comment